11.12.2024
Vážení občania!
Počas vykurovacieho obdobia evidujú hasiči každoročne zvýšený počet výjazdov k požiarom v rodinných i bytových domoch. Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch je porucha a nevyhovujúci stav tepelných spotrebičov, dymovodov alebo komínových telies ako napr. porucha vykurovacích spotrebičov, dymovodov a komínov, vyhorenie sadzí v komíne, poškodenie dymovodu, škára v komíne, a pod. Nemalý podiel na požiaroch má aj neporiadok v kotolni a v sklade paliva. Rozhodujúcim činiteľom pre bezpečnosť vykurovacích zariadení a komínov je človek a jeho vzťah k vytvoreniu podmienok bezpečnej prevádzky. Podľa skúseností hasičov zodpovednejším prístupom občanov k prevádzkovaniu vykurovacích telies a ku kontrole a čisteniu komínov možno predísť až 90 % požiarov. Najčastejším miestom, kde dochádza k požiarom rodinných domov sú práve komínové telesá. Nasleduje za nimi požiar kotolne a skladu paliva. V priebehu niekoľkých minút môže byť zničený celý dom. Počas požiaru je objekt namáhaný sálavým teplom, ale aj splodinami horenia, ktoré stúpajú smerom nahor a môžu objekt poškodiť ešte niekoľko podlaží nad samotným miestom, kde požiar vznikol. Splodiny horenia sú mimoriadne nebezpečné pre zdravie a život človeka. Opatrnosti v týchto prípadoch nie je nikdy dosť. Komíny ako stavebné konštrukcie patria k najviac namáhaným častiam stavby. Životnosť komína je najviac ohrozovaná prudkými zmenami teplôt, poveternostnými vplyvmi a agresívnymi kondenzátmi spalín horenia.
Odporúčania hasičov pre nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu sú nasledovné:
• Spotrebič inštalujte spôsobom určeným výrobcom v dokumentácii k spotrebiču. Inštaláciu vykurovacích telies zverte vždy odborníkom; za žiadnych okolností nesmie byť vykurovací spotrebič inštalovaný núdzovým alebo provizórnym spôsobom. 2 / 4
• Spotrebič inštalujte na podlahu z nehorľavého materiálu. Pri inštalácii spotrebiča na podlahu z iných materiálov treba použiť izolačnú podložku z nehorľavého materiálu hrúbky najmenej 1 mm.
• Spotrebič inštalujte na podlahách s dostatočnou nosnosťou. Ak podlaha nespĺňa túto podmienku, musí byť pre splnenie tejto požiadavky prijaté vhodné opatrenie napr. použitie podložky rozkladajúcej zaťaženie.
• Pozornosť venujte prevádzke a údržbe spotrebičov - riaďte sa pokynmi výrobcu uvedenými v návode. V žiadnom prípade neinštalujte vykurovací spotrebič bez odbornej pomoci, nepodrobujte spotrebič akýmkoľvek domácim "vylepšeniam" alebo úpravám - zvyšuje sa tým riziko vzniku požiaru, výbuchu či iného nešťastia.
• Spotrebič prevádzkujte len vtedy, ak je v dobrom technickom stave.
• Spotrebič vyžaduje občasnú obsluhu a dozor; súčasťou prevádzkovania spotrebiča je aj vykonávanie jeho údržby určenej výrobcom v návode na používanie.
• Zabezpečte bezpečný prístup ku komínu, k dymovodu a k ich čistiacim otvorom, otvory na kontrolu a čistenie v komíne musia byť uzatvorené komínovými dvierkami.
• Spotrebič nepoužívajte pri činnostiach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru (napr. pri lepení linolea, PVC, pri práci s náterovými hmotami a pod.).
• Dodržiavajte zásadu bezpečnej vzdialenosti umiestňovania horľavých látok (drevo, textílie a pod.) od vykurovacieho spotrebiča. V žiadnom prípade neodkladajte horľavé látky do vzdialenosti menšej než je bezpečná vzdialenosť. Ak pokyny na použitie neobsahujú bližšie údaje, možno za bezpečnú vzdialenosť považovať pri spotrebičoch na tuhé palivá 80 cm, na kvapalné palivá 40 cm, na plynné palivá 20 cm a pri elektrotepelných spotrebičoch 20 cm (uvedené vzdialenosti platia pre všetky smery od spotrebiča).
• Pred spotrebič na tuhé palivo, pred ktorým nie je podlaha z nehorľavého materiálu inštalujte ochrannú podložku z nehorľavého materiálu hrúbky najmenej 1 mm. Táto podložka znemožní vznietenie podlahy a zabráni žeravým uhlíkom vypadnutým z kachľových pecí,sporákov či murovaných pecí zapáliť okolité predmety. Ochranná podložka musí u spotrebičov na tuhé palivá (pri sporáku a kozube s uzavretým ohniskom) presahovať pôdorys spotrebiča najmenej o 60 cm pred prikladacím a popolníkovým otvorom a 30 cm na bočných stranách; pri kozube s otvoreným ohniskom sú zásady ešte prísnejšie (izolačná podložka je min. 80 cm pred kozubom a 40 cm po bočných stranách).
• Pre kúrenie nepoužívajte nič, čo do spotrebiča nepatrí - napr. biologický či iný odpad (slama, umelohmotné fľaše, plasty a pod.), ktorý má nielen nezanedbateľné ekologické dôsledky, ale zvyšuje riziko poškodenia kotla, kachlí, dymovodu alebo komína, čím rastie aj nebezpečenstvo vzniku požiaru. • Nikdy nehaste prípadný požiar sadzí v komíne vodou - mohlo by dôjsť k jeho popraskaniu, alebo dokonca výbuchu, (na zrazenie teploty v komíne a uhasenie horiacich sadzí v komíne je možné použiť suchý piesok).
• Kachle na tuhé palivá nikdy nezapaľujte pomocou vysoko horľavých kvapalín (napr. benzínu) - vždy hrozí vznietenie horľavých pár a vážne zranenie. • V prípade vykurovacích telies na tuhé palivá dávajte veľký pozor na žeravý popol. Nechajte ho úplne vychladnúť a potom uložte do nehorľavých nádob (napr. kovových), ktoré sú neporušené, uzatvárateľné a umiestnené v bezpečnej vzdialenosti od horľavých látok a stavebných konštrukcií z horľavých hmôt. Vyvarujte sa žeravého popola do plastových popolníc.
• Kontrolujte funkčnosť zariadení zabezpečujúcich prívod vzduchu do kotolne.
• Nenechávajte bez dozoru deti v blízkosti palivových spotrebičov, elektrotepelných spotrebičov, elektrických a iných spotrebičov, ako aj v blízkosti otvoreného ohňa. • Dodržiavajte predpismi stanovené zásady pre skladovanie a používanie horľavých kvapalín, kovových tlakových nádob na propán-bután, tuhé palivá a iné materiály. Každý majiteľ, alebo užívateľ rodinného domu si musí v prvom rade uvedomiť, že za celkový technický stav komínov a ich údržbu zodpovedá on sám. Jeho povinnosťou je zabezpečovať ich pravidelné čistenie a kontrolu.
Majiteľ je povinný zabezpečiť aj odborné preskúšanie komínov osobami s odbornou spôsobilosťou a to:
• pred pripojením spotrebiča na komín,
• pri zámene lokálneho palivového spotrebiča na ústredný zdroj tepla alebo etážový zdroj tepla,
• pri zmene druhu paliva,
• po stavebných úpravách na telese komína. Čistenie komínov, kontrolu celkového technického stavu, ako aj ich odborné preskúšanie odporúčajú hasiči ponechať iba na odborníkov. Pamätajte, čas venovaný údržbe komínov a dymovodov, ako aj dodržiavanie pravidiel bezpečnej manipulácie so spotrebičmi sa Vám mnohonásobne vyplatí. 3 / 4 Dôsledné dodržiavanie uvedených opatrení Vám ochránia zdravie a majetok pred požiarmi. Hasiči sú vždy pripravení Vám odborne poradiť aj v danej problematike. Úlohou a cieľom tejto relácie je pomôcť, vysvetliť, ako aj pôsobiť na občanov tak, aby nezabúdali na dôsledky podceňovania nebezpečenstva spojeného s vykurovacím obdobím, ktoré často vedie k strate „strechy nad hlavou“. Uvedené odporúčania a rady hasičov majú slúžiť na to, aby požiar súvisiaci s vykurovaním nemusel vôbec vzniknúť. V prípade už hroziaceho nebezpečenstva sa snažte konať vždy s rozvahou, nepodliehajte panike a zachovajte pokoj. Najprv chráňte život a zdravie, až potom majetok. Ak je to možné, urýchlene odstráňte všetok horľavý materiál z blízkosti komínového telesa resp. vykurovacieho spotrebiča a vypnite prívod energií. V prípade, že nemôžete požiar uhasiť vlastnými silami, čo najskôr volajte Hasičský a záchranný zbor na linku č. 150 alebo na linku tiesňového volania č. 112. Hasiči prídu k požiaru vždy za pár minút – po ohlásení je pomoc na ceste.
mjr. Ing. Peter Pazera
riaditeľ ORHaZZ SĽ